share

Ağır Ateşte Pişmiş Tavuk Teriyaki
(Japanese)

ingredients

3-4 Adet Tavuk Göğüs

1 Adet Havuç, Dilimlenmiş

½ Su Bardağı Teriyaki Sos

½ Su Bardağı Tavuk Suyu

4 Diş Sarımsak , İnce kıyılmış

1 Tatlı Kaşığı Susam Yağı

1 Tatlı Kaşığı Taze Zencefil Rendesi

½ Çay Kaşığı Beyaz Toz Biber

2 Tatlı Kaşığı Mısır Nişastası, 2 yemek kaşığı su ile sulandırılmış

Servis için:
1 Adet Yeşil Soğan, İnce dilimlenmiş

Siyah Susam

directions

1 Bir kasede teriyaki sosunu, tavuk suyu, ince kıyılmış sarımsak, zencefil rendesi, beyaz toz biber ve susam yağı ile birlikte iyice çırpın.

2 Tavukları ve havuçları tencereye yerleştirin. Üzerine hazırladığınız sos karışımını döküp, hafifçe karıştırın. Tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte yaklaşık 30-40 dakika pişirin. 15'inci dakikanın sonunda tavukları ters çevirin.

3 Pişen tavukları tencereden çıkarın ve bir çatal yardımıyla didikleyin. Tencerede kalan sosun içine sulandırılmış mısır nişastasını ilave edin ve kıvamı koyulaşana dek yaklaşık 2-3 dakika kaynatın. Ardından didiklediğiniz tavukları tekrar tencereye aktarın ve kısık ateşte 5 dakika kadar ısıtın. Son olarak üzerine ince dilimlenmiş yeşil soğan ve siyah susam taneleri serpiştirip, servis edin.

NOTES:
Teriyaki sos Japonya’nın en önemli soslarından biri. Japoncada “teri” parlak (sosun parlaklığı) ve “yaki” ızgarada pişirmek veya kavurmak anlamına gelmekte.  Kısık ateşte 30-40 kadar pişen bu tavuk yemeğini yapmak çok kolay. Yanında Japon üsulü pilav (gohan) ile servis etmeyi unutmayın.
  • Ağır Ateşte Pişmiş Tavuk Teriyaki
  • Ağır Ateşte Pişmiş Tavuk Teriyaki

4
Serving
Size

50 min
Total
Time

Difficulty Level

1
Difficulty
Level

Rate This Recipe

22 users (4.32 / 5)