share

Japon Usulü Mapo Tofu
(Japanese)

ingredients

200 Gram Dana Kıyma
300 Gram Tofu Peyniri (Sert), Küp kesilmiş
2 Diş Sarımsak, İnce kıyılmış
1 Parça Zencefil, (veya 2.5cm) Kabukları soyulmuş, ince kıyılmış
2 Adet Yeşil Soğan, İnce dilimlenmiş
1 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı

Sosu için:
2 Yemek Kaşığı Baklalı Acı Biber Sosu (Toban Djan)

2 Yemek Kaşığı Mirin

1 Yemek Kaşığı Soya Ezmesi (Beyaz Miso)

1 Yemek Kaşığı İstiridye Sosu

½ Yemek Kaşığı Soya Sosu

1 Tatlı Kaşığı Susam Yağı

1 Tatlı Kaşığı Mısır Nişastası

4 Yemek Kaşığı Su

directions

1Sosu hazırlamak için; küçük bir kasede baklalı acı biber sosunu, mirini, soya ezmesini, istiridye sosunu, soya sosunu, susam yağını, mısır nişastasını ve 4 yemek kaşığı suyu çırparak karıştırın. Hazırladığınız sos karışımını bir kenarda bekletin. Yanında sade pilav ile sıcakken servis edin.

21 yemek kaşığı ayçiçek yağını wok tavada orta dereceli ateşte ısıtın. Isınan tavaya ince kıyılmış zencefil ve sarımsakları ilave edip, aroması çıkana dek 1 dakika kadar soteleyin. Ardından kıymayı ilave edin ve rengi dönene dek yaklaşık 5 dakika karıştırarak sotelemeyi sürdürün.

3Hazırladığınız sos karışımını wok tavaya dökün ve güzelce karıştırdıktan sonra kaynamaya bırakın. Kaynayan sosa küp kesilmiş tofu peynirlerini ilave edip, ara sıra karıştırarak 5 dakika daha pişirmeyi sürdürün. Karıştırma işlemi sırasında peynirleri ezmemeye özen gösterin. Son olarak ince dilimlenmiş yeşil soğanları wok tavaya ilave edin ve son bir kez karıştırdıktan sonra yemeği ocaktan alın.

NOTES:
Yemeğin orjinali Çin’in Schichuan bölgesinden çıkma olsa da Japon versiyonu daha az acılı ve daha yoğun aromalı. Aynı zamanda Tofu tam bir protein deposu.  Baklalı Acı Biber Sosu (Toban Djan), Mirin, Miso, İstiridye Sosu, Soya Sosu, Susam Yağı ile nefis aromalar barındıran tofulu kıymalı pilav kasesini 25 dakikada yapabilirsiniz.
  • Japon Usulü Mapo Tofu
  • Japon Usulü Mapo Tofu

4
Serving
Size

25 min
Total
Time

Difficulty Level

1
Difficulty
Level

Rate This Recipe

10 users (4.2 / 5)