share

Kızarmış Shanghai Noodle
(Chinese)

ingredients

200 Gram Kuru Udon Noodle, (veya 400 gram Taze Udon Noodle) Pişirme talimatlarına uygun olarak pişirilmiş

180 Gram Dana Eti (Kontrafile), İnce dilimlenmiş

8 Adet Mantar, İnce dilimlenmiş

1 Bağ Ispanak (Küçük), Yıkanmış, doğranmış

2.5 Tatlı Kaşığı Koyu Renkli Soya Sosu

2.5 Tatlı Kaşığı Soya Sosu

½ Çay Kaşığı Toz Şeker

2-3 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı

Marine için:
1 Tatlı Kaşığı Mısır Nişastası

1 Tatlı Kaşığı Mirin

1 Çay Kaşığı Açık Renkli Soya Sosu

½ Çay Kaşığı Koyu Renkli Soya Sosu

1 Tutam Toz Şeker

Servis için:
Esmer Pirinç Sirkesi, (isteğe bağlı)

directions

1 Bir kasede ince dilimlenmiş dana etlerini mısır nişastası, açık renkli soya sosu, koyu renkli soya sosu, mirin ve 1 tutam toz şeker ile iyice harmanlayın. Üzerini streç film ile kapatıp, yaklaşık 10 dakika marine edin.

2 1 yemek kaşığı ayçiçek yağını wok tavada yüksek ateşte ısıtın. Isınan tavaya marine edilmiş dana etlerini ilave edin ve rengi dönene dek yaklaşık 2-3 dakika soteledikten sonra bir tabağa aktarın.

3 Ocağın altını biraz kısın ve 1-2 yemek kaşığı daha ayçiçek yağı ekleyip, mantarları ilave edin. Mantarları 2 dakika kadar orta dereceli ateşte soteledikten sonra önceden pişirdiğiniz noodleları wok tavaya ilave edin ve karıştırın. Ardından koyu renkli soya sosu, soya sosu ve toz şekeri ilave edip, tüm malzemeler iyice karışana dek 1-2 dakika kadar sotelemeyi sürdürün.

4 Son olarak doğranmış ıspanakları wok tavaya ilave edin ve 1 dakika daha karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatın. Üzerine bir miktar esmer pirinç sirkesi gezdirip, sıcakken servis edin.

NOTES:
Yemeğe ismini veren ‘Shanghai Noodle’ yapımında buğday unu kullanılan, kalın yapılı bir çeşit eriştedir. Gerek yapısı gerekse içeriği ‘Udon Noodle’ ile benzerlikler gösterdiğinden, bu yemeğin yapımında sıklıkla Udon Noodle kullanıldığını görebilirsiniz. Sadece 20 dakika gibi kısa bir sürede; gerekli bir kaç malzemeyle süper lezzetli bu noodle yemeğini evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz. İster eti çıkartıp bol sebzeli ve mantarlı, isterseniz de bol etli şekilde bu yemeği yapabilirsiniz.
  • Kızarmış Shanghai Noodle

2
Serving
Size

20 min
Total
Time

Difficulty Level

2
Difficulty
Level

Rate This Recipe

45 users (4.58 / 5)