share

Sebzeli Yakisoba
(Japanese)

ingredients

360 Gram Taze Ramen Noodle veya Egg Noodle, (veya 2 porsiyon) Pişirme talimatlarına uygun olarak hazırlanmış

2 Tatlı Kaşığı Ayçiçek Yağı

1 Adet Havuç (Küçük Boy), İnce şeritler halinde kesilmiş

1 Adet Soğan (Küçük Boy), Dilimlenmiş (yarım ay şeklinde)

2 Yaprak Göbek Salata, Dilimlenmiş

2 Adet Yeşil Soğan, Dilimlenmiş

1 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı

Yakisoba Sosu için:
2 Yemek Kaşığı Worcestershire Sos

2 Tatlı Kaşığı İstiridye Sosu

2 Tatlı Kaşığı Ketçap

1 Tatlı Kaşığı Soya Sosu

1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker

½ Çay Kaşığı Beyaz Toz Biber

directions

1 Pişirme talimatlarına uygun olarak pişirdiğiniz noodleları bir süzgeç yardımıyla soğuk sudan geçirin ve iyice süzün. Yapışmamaları için 2 tatlı kaşığı kadar ayçiçek yağı ilave edip, karıştırın ve bir kenarda bekletin.

2 Yakisoba sosunu hazırlamak için bir kasede worcestershire sos, istiridye sosu, ketçap, soya sosu, şeker ve beyaz toz biberi çırparak karıştırın. Hazırladığınız sos karışımını bir kenarda bekletin.

3 Wok tavayı ocağa alın ve orta dereceli ateşte ısıtın. Isınan tavaya 1 yemek kaşığı ayçiçek yağını ilave edin. Hemen ardından ince şeritler halinde kesilmiş havuç ve dilimlenmiş soğanları ilave edip, yaklaşık 3 dakika soteleyin. Havuçlar hafif yumuşayınca göbek salatayı ve yeşil soğan dilimlerini ilave edip, 2-3 dakika daha sotelemeyi sürdürün.

4 Son olarak noodleları ve hazırladığınız sos karışımını wok tavaya ilave edin. Sosun eşit dağılması için tavadaki tüm malzemeleri iyice karıştırın ve yaklaşık 1-2 dakika sonra sos hafif karamelize olmaya başlayınca ocağın altını kapatıp, bir servis tabağına aktarın. Sıcakken servis edin.

NOTES:
Japonya'nın bir numaralı sokak lezzetleri arasında gösterilen ''Yaki Soba'' en basit anlamıyla ''Izgara Noodle'' manasına gelir. Düşünülenin aksine soba noodle ile yapılmaz. Yakisoba; buğday unlu, sarı renge sahip, ince yapılı noodle ile yapılır. Çoğunlukla Yaki Soba yaparken ''Ramen Noodle'' kullanılır. Geleneksel olarak ‘Teppan’ adı verilen sac düzeneklerde iki spatula yardımıyla hazırlanan bu yemek, günümüzde Japon ev mutfaklarında wok tavada sıkça pişirilmektedir.


 

  • Sebzeli Yakisoba

2
Serving
Size

20 min
Total
Time

Difficulty Level

1
Difficulty
Level

Rate This Recipe

35 users (4.8 / 5)